Zakładamy oczko wodne

Zacznijmy od podstaw: wszystko do oczka wodnego można kupić w sklepie Trzmiel: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne. Jedyne czego tam nie kupisz, to pomysłu na własny akwen. Ale bez obaw! W tym artykule przeczytasz jak się zabrać za zakładanie własnego oczka wodnego i poznasz kilka najważniejszych zasad.

Gdzie umieścić oczko?

Zanim przystąpimy do kopania dziury, powinniśmy starannie przemyśleć lokalizację oczka. Pod uwagę warto wziąć dwa ważne aspekty: funkcję ozdobną oraz wygodę prowadzenia prac serwisowych. Przydomowy akwen ma być przede wszystkim miejscem relaksu, a opieka nad nim – jak najmniej uciążliwa.

Dobrym miejscem zbiornik wodny jest teren położony w półcieniu, obok strefy, w której wypoczywamy. Większość roślin wodnych preferuje stanowisko słoneczne, ale trzeba pamiętać, że intensywne słońce sprzyja rozwojowi glonów i związków szkodliwych dla ryb.

Zanim złapiemy za łopatę, warto sprawdzić, jak oczko będzie wyglądało w wybranym miejscu. W tym celu można po prostu zaznaczyć w ogrodzie obrys zbiornika i granice rabat wokół planowanego wykopu.

W ogrodzie naturalistycznym najlepiej wyglądają zbiorniki przypominające naturalne sadzawki. Mają one nieregularne kształty, są porośnięte szuwarami i roślinami pływającymi po powierzchni wody. Należy zwrócić uwagę na poziom wód gruntowych, bowiem zamarzająca ciecz może uszkodzić nasz zbiornik. Istotne jest także usytuowanie instalacji doprowadzających media. W przypadku awarii musimy mieć do nich dobry dostęp. Jeśli na działce nie posiadamy źródła energii elektrycznej, możemy zainstalować system zasilany słońcem.

A jeśli marzy nam się kaskada lub strumyk, zawczasu przygotujmy wzniesienie, na którym umieścimy urządzenie.

Jako oczko wodne w ogrodzie modernistycznym świetnie sprawdzi się zbiornik o geometrycznym kształcie, z utwardzonym brzegiem i niewielką ilością roślin, a nawet całkowicie pozbawiony roślinności.

Oczek nie należy budować bezpośrednim sąsiedztwie drzew i krzewów. Ich rozbudowany system korzeniowy może uszkodzić dno oczka i doprowadzić do nieszczelności nieszczelności. Dodatkowo, liście i płatki kwiatów gnijące w wodzie to zagrożenie dla jej jakości i zagrożenie dla zdrowia mieszkańców oczka. Dobrym miejscem na oczko jest teren widoczny z przydomowego tarasu, jednocześnie na tyle ustronny, aby przyciągał dzikie zwierzęta, które zamierzamy obserwować.

Po wybraniu miejsca, możemy przystąpić go kopania. W przypadku, gdy na naszej działce dominuje bardzo przepuszczalne podłoże, konieczna będzie warstwa izolacyjna, zapobiegająca wsiąkaniu wody w grunt. W tym celu można wykorzystać dowolny materiał nieprzepuszczający wody, który nie wydziela szkodliwych substancji. Najczęściej stosowane są różnego typu folie, tworzywa sztuczne i wylewki cementowe.

Jednym z najłatwiejszych do zastosowania materiałów jest folia do oczek. Jest ona mocna, elastyczna i trwała, jednak wymaga odpowiedniego podkładu uniemożliwiającego uszkodzenie elementami podłoża. Jest też dość wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego poszycie z folii należy przysypać warstwą żwiru, która zatrzyma promienie słoneczne i będzie stanowić dodatkowe dociążenie. Niestety ten rodzaj tworzywa jest podatny na uszkodzenia.

Większą wytrzymałością cechują się gotowe niecki z tworzywa sztucznego. Pozwalają one na szybkie i łatwe wykonanie trwałego oczka. Taką formę należy umieścić w wykopie na warstwie piasku. Dostępne są wytłoczki o różnym kształcie, wielkości i kolorze, także z kompletem podstawowych akcesoriów, a wszystko możemy zamówić w sklepie internetowym bez wychodzenia z domu.

pexels-jimmy-chan-1321517.jpg

Sprzęty do oczka wodnego

Zmontowanie oczka to dopiero pierwszy krok. W dalszej kolejności musimy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Podstawą zdrowego oczka jest równowaga biologiczna. Odpowiadają za nią mikroorganizmy, rośliny i zooplankton. Utrzymanie tej równowagi możliwe jest tylko przy zachowaniu odpowiedniej czystości wody, a żeby ją osiągnąć konieczne jest zastosowanie filtra.

Filtracja w oczku wodnym ma za zadanie stałe oczyszczanie wody pod względem mechanicznym i biologicznym. Istnieje szeroka gama filtrów: wewnętrzne, przepływowe i ciśnieniowe, skutecznie. Uzupełnieniem filtracji jest lampa UV-C, która zwalcza glony i drobnoustroje.

W oczku ważne jest także odpowiednie natlenienie wody. Służą do tego napowietrzacze, ale sprawdzą się tu też fontanny i wodospady. Wysokie natlenienie wody jest niezbędne w hodowli ryb, wspiera rozwój roślin i niekorzystnie wpływa na glony.

Poza wymienionymi urządzeniami możemy zakupić wiele innych przydatnych akcesoriów ułatwiających opiekę nad oczkiem (odkurzacze, karmniki automatyczne itp.) czy też uatrakcyjniających jego wygląd, jak choćby nastrojowe oświetlenie.

Ryby do oczka wodnego i rośliny w oczku wodnym

Ryby to ukoronowanie każdego oczka wodnego. Są to jednak to żywe stworzenia i musimy przygotować dla nich odpowiednie warunki. Podstawą jest zbiornik o właściwej pojemności, wypełniony dobrze filtrowaną, czystą wodą o odpowiednich parametrach.

Najpopularniejszymi gatunkami, które można hodować w oczku wodnym są karasie, złote orfy, jesiotry oraz absolutna arystokracja – kolorowe i majestatyczne karpie koi.

Ozdobą każdego zbiornika są też odpowiednio dobrane rośliny. Jeśli chcemy cieszyć się piękną zielenią, musimy ją dopasować do warunków panujących w naszym zbiorniku. Różne gatunki mają odmienne wymagania odnośnie do głębokości, na której rosną. Z tego powodu, projektując nasz oczko wodne warto zadbać o to, aby podzielić je na różne strefy: strefę bagienną, przybrzeżną oraz głęboką. W tej ostatniej świetnie będą sobie radzić lotosy. W strefach płytszych możemy posadzić cały szereg gatunków, takich jak: turzyce, kosaćce, pałki wodne i wiele, wiele innych ozdobnych i pożytecznych roślin.

Oczko wodne to naturalny ekosystem, ale nie jest on całkowicie samowystarczalny. To my mamy wpływ na to, czy nasze oczko dawać radość, czy przynosić zmartwienia. Właściwie prowadzony przydomowy akwen uspokaja i odpręża, pomaga nabrać dystansu, odzyskać energię. Duma z posiadania pięknego zbiornika i możliwość wypoczynku nad jego brzegiem są największą nagrodą za pracę włożoną w przygotowanie i utrzymanie naszego ogrodowego stawu.

pexels-francesco-ungaro-97465.jpg

Wszystko do oczka wodnego można kupić w sklepie internetowym Trzmiel, dostępnym pod adresem https://trzmiel.com.pl

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz