Energia słoneczna – gdzie można ją wykorzystać?

Energia słoneczna – gdzie można ją wykorzystać?

29 grudnia, 2022 0 przez admin

O odnawialnych źródłach energii mówi się w ostatnich latach coraz więcej. Poszukujemy rozwiązań ograniczających efekt cieplarniany. Poza tym bardzo ważną kwestią jest także oszczędność. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, z którego mogą korzystać także użytkownicy indywidualni, jest naturalnie fotowoltaika. Coraz częściej na projektowanie takich instalacji decydują się posiadacze domów. Koszty paneli fotowoltaicznych spadają, a dodatkowo energię słoneczną można wykorzystać na wiele sposobów.

Fotowoltaika to przyszłość gospodarstw domowych

Na przestrzeni ostatnich dekad technologie fotowoltaiczne zostały już do tego stopnia unowocześnione, że są w zasięgu niemal wszystkich użytkowników. Koszty zamontowania paneli spadają, a dodatkowo można się starać także o dofinansowanie lub korzystne kredyty. Główną zaletą pozyskiwania energii ze słońca jest to, że jest to niewyczerpane źródło. Mnogość zastosowań także robi bardzo duże wrażenie. Przede wszystkim, jeżeli mówimy o systemach solarnych, to może być to doskonałe uzupełnienie systemów grzewczych w naszych domach.

Zalety wykorzystywania energii słonecznej

W tym roku tym bardziej wszyscy konsumenci zaczną się interesować takimi technologiami z uwagi na bardzo wysokie podwyżki. Czekają one nas wszystkich niezależnie od tego, czy jesteśmy przedsiębiorcami, czy też użytkownikami indywidualnymi. Dlatego warto zwrócić uwagę na zalety energii pozyskiwanej z promieni słonecznych. Głównym atrybutem technologii fotowoltaicznych jest to, że energia w ten sposób uzyskana:

 

  • jest darmowa i niewyczerpana
  • daje możliwość uniezależnienia się od dostawców energii elektrycznej
  • jest ekologiczna – ogranicza emisję dwutlenku węgla
  • poza tym instalację taką jak wspomnieliśmy, możemy połączyć z kotłami olejowymi albo stałopalnymi, czy też pompami ciepła

 

Ciepła woda dzięki energii słonecznej

Panele fotowoltaiczne, a raczej energię przez nie wytworzoną, możemy wykorzystać na przykład do podgrzania wody do mycia albo wspomagania i instalacji centralnego ogrzewania. Wyliczenia są tu bardzo konkretne. System fotowoltaiczny umożliwi nam ograniczenie życia energii do grzania ciepłej wody do 60%. Każdy, kto płaci rachunki za wodę, doskonale wie, że to całkiem spory wskaźnik.

Kolektory wspomagają ogrzewanie budynku

Panele fotowoltaiczne będą także współpracowały z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi. Dzięki temu możemy zapewnić ciepło w budynku w okresie jesiennym i zimowym. Kolektory mogą więc posłużyć do wstępnego podgrzania wody wykorzystywanej do ogrzania domu. Tym sposobem kotły w trakcie pracy zużyją mniej paliwa. Możemy zyskać całkiem wydajną hybrydową instalację, która pozwoli nam zatrzymać więcej pieniędzy w portfelu.

Prąd z energii słonecznej

Moduły fotowoltaiczne będą produkować także energię przetwarzaną na prąd elektryczny. Wyprodukowany wówczas prąd płynie do falownika. Tam falownik (inverter) będzie zamieniać go na prąd zmienny. Dzięki temu możemy zasilić wiele różnych sprzętów domowych. W zależności od tego, w jak dużą instalację zainwestujemy, będziemy mogli zaoszczędzić więcej pieniędzy i być bardziej niezależnymi od sieci energetycznej.

 

Autor: Lara Mazurek