Komfortowy dom, tani w eksploatacji

Elewacja ociepleniowa pełni kluczową rolę w zapewnieniu komfortu mieszkania, minimalizacji kosztów eksploatacji i trosce o środowisko. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących budowy domu, warto zwrócić uwagę na koszty jego eksploatacji, szczególnie związane z ogrzewaniem. Koszty budowy to jedno, ale koszt utrzymania domu, aby zapewnić w nim komfort, to drugie. Dlatego przy wyborze projektu należy uwzględnić oba te czynniki.

Przeprowadzenie analizy kosztów utrzymania domu na przestrzeni 20-30 lat pozwoli nam ocenić, na czym nie warto oszczędzać i na jakie rozwiązania warto postawić. Wykaże ona, że największym kosztem jest energia potrzebna do prawidłowego funkcjonowania domu, w tym do ogrzewania. Dlatego najlepiej, aby dom minimalizował straty energii. Oczywiście niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie tych strat, ale można je zminimalizować, a nawet produkować i odzyskiwać energię.
To ogromna korzyść zarówno dla naszej kieszeni, jak i oznaka myślenia ekologicznego. Warto zainwestować na początku trochę więcej środków w nowoczesne i przyjazne dla środowiska rozwiązania, aby następnie cieszyć się komfortem mieszkania przez długie lata, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów eksploatacyjnych.
Oczywiste jest, że im mniejszy dom, tym mniej ciepła traci, ponieważ powierzchnia jego przegród zewnętrznych jest mniejsza. Dlatego warto budować domy dostosowane do naszych potrzeb i nie przesadzać z ich wielkością.
Należy jednak pamiętać, że powierzchnia zewnętrzna zależy nie tylko od powierzchni użytkowej domu, ale także od jego kształtu. Dom o bardziej zwartym kształcie, na planie prostokąta, z prostym jedno- lub dwuspadowym dachem, będzie miał mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych niż dom o skomplikowanej bryle.
Domy piętrowe mają mniejsze straty ciepła na jednostkę powierzchni w porównaniu do domów parterowych. W przypadku tych ostatnich powierzchnia dachu jest największa w stosunku do powierzchni użytkowej, co zwiększa straty ciepła.
Również orientacja domu ma duże znaczenie dla strat ciepła. W naszym klimacie (i nie tylko) warto zwiększać powierzchnię ścian od strony południowej, ponieważ zyski z nasłonecznienia przewyższają straty ciepła wynikające z większej powierzchni przegród. Najlepszym więc rozwiązaniem jest dach jednospadowy, który umożliwia uzyskanie większej powierzchni południowej ściany kosztem północnej, gdzie zyski z nasłonecznienia są niewielkie.
Na południowej elewacji można stosować duże okna, które ogrzewają dom. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie pokoi. Pomieszczenia mieszkalne powinny znajdować się od strony południowej, a pomieszczenia pomocnicze (spiżarnia, garderoba, kotłownia, garaż) od strony północnej, gdzie można utrzymywać niższą temperaturę. Taki układ pozwoli dodatkowo ograniczyć powierzchnię okien od strony północnej.
Nieodzownym elementem domu energooszczędnego jest właściwa elewacja ociepleniowa. Największe straty ciepła wynikają z przegród zewnętrznych, takich jak ściany i dach domu, dlatego niezbędne jest odpowiednie ocieplenie ich grubą warstwą izolacji termicznej. Najlepiej zastosować sprawdzone materiały o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, zadbać o jakość wykonania i przypilnować, aby nie pominięto żadnych elementów systemu ocieplenia, np. listew elewacyjnych. Od ich użyci zależy szczelność, efektywność i trwałość całej elewacji. Najlepiej wybierać materiały od uznanych producentów, które posiadają Krajową Ocenę Techniczną.
Podobnie jak przy izolacji termicznej, również przy wyborze okien należy zwracać uwagę na niski współczynnik przewodzenia ciepła. Jeśli decydujemy się na duże powierzchnie okienne, warto umieścić je przede wszystkim od strony południowej, gdzie zyski z nasłonecznienia rekompensują straty. Z pozostałych stron należy ograniczać powierzchnie okien. Optymalnym rozwiązaniem byłby ich brak od strony północnej.
Po dobrej elewacji ociepleniowej wykonanej z wysokiej jakości materiałów izolacyjnych i wyposażonym w energooszczędną stolarkę okienną okazuje się, że największe straty ciepła są związane z wentylacją. Może ona odpowiadać nawet za 50% strat ciepła domu. Dlatego warto zainstalować rekuperator, który odzyskuje energię z wypływającego z domu powietrza.
Kolejnym urządzeniem, które warto rozważyć, są panele fotowoltaiczne, które wytworzą energię dla domu. Jednak należy uwzględnić w projekcie sposób ich umiejscowienia. , Jeśli zależy nam na instalacji paneli na dachu, nie może on być jednospadowy w kierunku północnym. Przy takim dachu, panele warto zamontować obok domu, na przygotowanej dla nich specjalnej konstrukcji. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz