Poprzez segregację śmieci możliwe jest usprawnienie utylizacji i odzysku tych odpadów, którym można dać drugie życie. Metoda ta obowiązuje w Polsce już od pewnego czasu i coraz więcej osób się do niej przekonuje. Wbrew pozorom oddzielanie od siebie plastiku, papieru, szkła i produktów bio nie jest tak skomplikowane. Znacząco ułatwiają to worki do segregacji śmieci w różnych kolorach. Jak ich używać?
Dlaczego segregowanie śmieci jest tak ważną kwestią?
Segregowanie odpadów w prawidłowy sposób to przede wszystkim szansa na mniejsze zanieczyszczenie zasobów wodnych i wysypisk. Wiąże się to z mniejszymi kosztami zarówno dla społeczeństwa, jak i samego środowiska naturalnego. Materiały, które nadają się do przetworzenia, trafiają do recyklingu, a więc zostają ponownie wykorzystane. Tym samym zmniejsza się zużycie surowców naturalnych.
Każdy, kto segreguje śmieci, troszczy się o planetę. Wydzielony plastik, papier czy szkło nie zalega jako odpad zmieszany, czekając na rozłożenie się (co w przypadku niektórych materiałów trwa nawet kilkaset lat). Ponadto jest to sprawdzony sposób na zmniejszenie emisji trujących gazów i ochronę wód gruntowych.
Torby do segregacji śmieci – jak je rozróżniać?
Wszystkie worki do segregacji śmieci mają określone kolory. Na tej podstawie można łatwo rozróżnić, do jakich odpadów są przeznaczone. Wygląda to następująco:
- worek zielony – szkło,
- worek żółty – metale i tworzywa sztuczne,
- worek niebieski – papier,
- worek brązowy – odpady bio,
- worek czarny – odpady zmieszane.
Zapamiętanie tych informacji nie jest bardzo kłopotliwe. Co więcej, producenci oferujący tego typu worki zwykle dbają o to, aby każda torba była wyraźnie podpisana. To nie tylko informacja typu „szkło” czy „plastik”, ale również lista pokazująca, co może trafić do środka, a czego nie należy wrzucać. Dzięki temu nikt nie powinien mieć wątpliwości, jak prawidłowo sortować odpady.
Czy worki do segregacji śmieci są ekologiczne?
Doświadczeni producenci worków na śmieci mają pełną świadomość, że o środowisko naturalne należy dbać każdego dnia. Z tego też powodu na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych toreb do segregacji. Przykładowo producent folii Grala produkuje je z mocnych tworzyw, do których dodaje specjalny składnik – d2w. Sprawia on, że worek rozkłada się szybko, bo po ok. 24 miesiącach. Dla porównania – zwykłe opakowanie z polietylenu potrzebuje na to nawet 400 lat.
Worki do segregacji śmieci z d2w ulegają dwustopniowej biodegradacji przy udziale flory bakteryjnej. Komponent ten został opracowany przez brytyjski koncern i staje się coraz częściej wykorzystywany. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznych toreb.
Co istotne, przeznaczone do segregacji odpadów worki są dostępne w różnych pojemnościach. Pozwala to na ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Nierzadko można znaleźć całe zestawy toreb, a nawet specjalne bio worki na śmieci ze skrobi roślinnej.
Przekonaj się, jak proste może być dbanie o planetę i życie w stylu eko. Wybierz worki do segregacji śmieci od Grala – najwyższa jakość, solidność i niezawodność gwarantowane!
—
Artykuł sponsorowany
trzeba sortować śmieci