Ogrodzenie elektryczne to popularny sposób na zabezpieczenie gospodarstwa rolnego. Konstrukcja ta przesyła prąd, który zniechęca zwierzęta, zarówno dzikie, jak i hodowlane, do przekraczania granicy posesji. Jak działa pastuch elektryczny? Co warto o nim wiedzieć?
Ogrodzenie elektryczne to popularny sposób na zabezpieczenie gospodarstwa rolnego. Konstrukcja ta przesyła prąd, który zniechęca zwierzęta, zarówno dzikie, jak i hodowlane, do przekraczania granicy posesji. Jak działa pastuch elektryczny? Co warto o nim wiedzieć?
Jak działają pastuchy elektryczne?
Działanie ogrodzenia elektrycznego polega na przesyłaniu impulsów, które powodują krótkotrwały ból. Takie konstrukcje są stosowane zarówno w celu zapobiegania ucieczkom bydła, owiec czy świń z pastwiska, jak i ich ochrony przed dzikimi zwierzętami. Stawia się je wokół łąk, zagród oraz pól uprawnych.
Gdy zwierzę dotyka przewodu ogrodzenia, jego ciało zamyka obwód elektryczny pomiędzy przewodem a ziemią. W wyniku tego przepływa przez nie impuls elektryczny, który jest na tyle silny, by wywołać dyskomfort lub lekki ból, ale zazwyczaj nie na tyle silny, by zaszkodzić zdrowiu czy życiu. Doświadczenie to jest na tyle nieprzyjemne, że zwierzęta uczą się, iż dotykanie ogrodzenia jest czymś, czego należy unikać. W ten sposób można skutecznie ograniczyć ich ruch na wyznaczonym terenie.
Czy ogrodzenie elektryczne jest bezpieczne dla człowieka i zwierząt gospodarskich? Wyjaśniamy!
Ogrodzenia elektryczne są bardzo skuteczne – zarówno jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie lub dzikie, jak i ludzi. W przypadku krótkiego dotknięcia takiego płotu można poczuć ból, jednak nie stanowi on zagrożenia dla życia i zdrowia. Kontaktu z przewodami ogrodzenia powinny jednak unikać osoby, które borykają się z wadami i chorobami serca. W ich przypadku tolerancja na prąd elektryczny może być niższa.
Warto też pamiętać, że każde zwierzę ma zupełnie inną odporność na przepływ prądu o konkretnym napięciu. Najwytrzymalsze są świnie, owce i bydło mięsne. Zwierzęta te potrzebują ogrodzeń elektrycznych o napięciu aż 15000 V. Znacznie mniej odporne są krowy mleczne czy konie. W ich przypadku korzysta się z pastucha elektrycznego o napięciu nie większym niż 10000 V. Natomiast jeśli chodzi o ptactwo, nie powinno się stosować impulsów elektrycznych mocniejszych niż 5000 V.
Korzystanie z pastucha elektrycznego jest w pełni bezpieczne pod warunkiem przestrzegania zasad dotyczących napięcia. Zwierzęta doskonale wiedzą, że nie powinny dotykać ogrodzenia zbyt długo. Następuje wówczas odruchowe cofnięcie, a osobnik rezygnuje z próby pokonania konstrukcji. Same pastuchy nie stanowią zagrożenia, ale nie można trzymać ich metalowych elementów dłużej niż kilka sekund.
Wybór odpowiedniego pastucha – czym się kierować? Ekspert Lewmik radzi!
Skoro wiesz już, na czym polega zasada działania pastucha elektrycznego, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej konstrukcji do swojego gospodarstwa. Powinna być ona dostosowana do gatunku zwierząt, które wypasasz na pastwisku lub przez którymi chcesz zabezpieczyć uprawy. Znaczenie ma też jakość wykonania ogrodzenia. Powinno być ono odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Same druty muszą być natomiast ustawione tak, by małe zwierzęta nie mogły przedostać się pomiędzy nimi.
Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj ogrodzenia sprawdzi się na Twojej działce, możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Ekspert z Lewmik doradzi zarówno jeśli chodzi o pastuch elektryczny, jak i wybór elektryzatora.
W sklepie Lewmik.pl można znajdziesz jakościowe pastuchy elektryczne wraz z niezbędnymi akcesoriami. Jęśli więc prowadzisz gospodarstwo rolne, zapoznaj się z ofertą.
byleby było to bezpieczne